تسمه

درایوهای تسمه تخت باز در کاربردهایی مناسب هستند که درایور و محورهای محرک افقی یا کمی متمایل هستند. آنها معمولاً در ماشین های تراش، سیستم های انتقال مواد و پمپ ها یافت می شوند.

مانند درایو تسمه باز، محورها در درایو تسمه متقابل به صورت موازی قرار گرفته اند. با این حال، درایوهای تسمه متقاطع به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که به شفت‌ها اجازه می‌دهد در جهت مخالف بچرخند، همانطور که در شکل 3 نشان داده شده است.

قرقره راننده تسمه را از FC جانبی می کشد و آن را به ED جانبی می رساند و باعث می شود تسمه از خود عبور کند. همانطور که شکل 3 نشان می دهد، پیچش تسمه یا زاویه تماس روی قرقره در درایو تسمه متقاطع بیشتر از درایو تسمه باز است، بنابراین احتمال لغزش تسمه در درایو تسمه متقاطع کمتر است.

تسمه

با این حال، مالش مداوم تسمه با خود در درایوهای تسمه متقابل نگاه کنید به نقطه G در شکل 3 باعث سایش تدریجی آنها می شود که به نوبه خود منجر به عمر کوتاه می شود. علاوه بر این، یک درایو تسمه متقاطع به تسمه بلندتری برای همان اندازه قرقره و فاصله مرکزی در مقایسه با یک درایو تسمه باز نیاز دارد.

درایوهای تسمه متقاطع برای کاربردهای پرسرعت و قدرتمند مانند تردمیل های سنگین، درایوهای ماشین کاغذ و ماشین های انتقال مرتب سازی ایده آل هستند.

لغزش در درایو تسمه تخت چیست؟نیروی اصطکاک یا گرفتن بین تسمه و قرقره ها مسئول حرکت چرخشی و همچنین چسبندگی قوی تسمه به قرقره است. اگر این چسبندگی اصطکاکی بین تسمه  قرقره کافی نباشد، باعث می شود که قرقره راننده بدون حمل تسمه با خود بچرخد.

این پدیده لغزش یا لغزش تسمه نامیده می شود و باعث کاهش نسبت سرعت انتقال نیرو می شود.

لغزش کمربند به طور کلی بر حسب درصد بیان می شود. شکل 4 حاوی اطلاعاتی است که به خوانندگان کمک می کند تا معادلات محاسبه لغزش تسمه را درک کنید.

تفاوت بین لغزش و خزش چیست؟هنگامی که یک تسمه برای انتقال نیرو روی یک قرقره حرکت می کند، کشش در سمت “سفت” بیشتر از کشش در سمت “لست” است.

از آنجایی که تسمه ها معمولاً از مواد الاستیک ساخته می شوند، این کشش ناهموار باعث می شود که تسمه در سمت “سفت” بیشتر از سمت “سست” کشیده شود. این به نوبه خود باعث حرکت نسبی تسمه بر روی قرقره ها می شود و به آن خزش در تسمه می گویند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *