اطلاعات و شایعات بسیار متنوعی در مورد لزوم وجود یک عسل طبیعی و مرغوب از تاریخ تاکنون وجود داشته است، اما امروزه بسیاری از این ادعاها از نظر علمی رد شده است.

  • آیا عسل واقعی متبلور می شود؟

یک باور عامیانه رایج این است که عسل در مشهد شیرین نشده باید بدون وقفه در هنگام نشت جریان داشته باشد، این یکی از باورهای غلط شناخته شده است، سیال بودن عسل بسته به فصل، دمای محیط و رطوبت موجود در عسل متفاوت است، البته عسلی که نشت می کند.

در زمستان و یکی که در تابستان نشت می کند ویژگی های جریان یکسانی را نشان نمی دهد و تشخیص تقلبی بودن آن غیرممکن است.

  • فندک عسلی خالص هنگام نگه داشتن براق نمی شود

یکی دیگر از باورهای رایج این است که با فرو کردن خلال دندان در عسل و روشن کردن آن با فندک، عسل در آتش می درخشد، اگر با شکر می درخشد، اگر نمی درخشد، بدون شکر است و روش های آزمون شناخته شده و باور شده هیچ اعتباری نداشت.

  • عسل خالص شیرین نشده است

به خصوص در ماه های زمستان در نوسانات دمایی زیر 14 درجه سانتیگراد عسل به مرور زمان یخ می زند و متبلور می شود که این یک پدیده طبیعی و فیزیکی مانند یخ زدن روغن زیتون خالص در زمستان یا یخ زدن آب زیر صفر درجه است.

بزرگترین اشتباهات شناخته شده در جامعه فرآیند تبلور عسل کاملا طبیعی در بین مردم به عسل قندی معروف است و روی عسل کریستالیزه شده مهر قند زده می شود.

عسل گل خالص کریستالیزه می شود اگر عسل شما در ماه های زمستان کریستال نمی شود، پس باید به چیزی مشکوک شوید با این حال، یک مورد خاص وجود دارد که در اینجا باید به آن اشاره کرد.

برخی از عسل های گل زودتر و برخی دیرتر متبلور می شوند، در حالی که ممکن است به صورت ذرات ریز متبلور شوند، عسل برخی از گل ها ممکن است در مدت زمان بسیار کوتاهی به صورت ذرات غلیظ متبلور شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *