لامپ رشته ای 300 وات

در سال 2012، کشورهای اتحادیه اروپا لامپ رشته ای 300 وات را که بیش از حد انرژی بر بودند، به نفع لامپ های کم مصرف کنار گذاشتند.

اما تیمی از MIT در ایالات متحده، کارایی لامپ های رشته ای را با استفاده از دستگاه های نانوفوتونیکی بهبود بخشیده است. ژرژ زیسیس، از آزمایشگاه لاپلاس در تولوز، به ما توضیح می دهد که از این نتیجه چه انتظاری داریم.

یک لامپ رشته ای همراه با یک دستگاه نانوفوتونیکی می تواند 40 درصد بازدهی را به دست آورد.

چرا لامپ های رشته ای از بازار خارج شدند؟

ژرژ زیسیس: یک لامپ رشته ای از یک رشته تنگستن تشکیل شده است که تا دمای 2700 درجه سانتیگراد گرم می شود.

این رشته تابشی از خود ساطع می کند که طیف آن نزدیک به یک جسم سیاه است و در نتیجه یک نور رنگی گرم است که در بین کاربران بسیار محبوب است.

با این حال، راندمان بسیار ضعیف است: 90٪ از انرژی مصرف شده به تابش مادون قرمز و گرما تبدیل می شود که آن را به یک منبع نور غیراقتصادی تبدیل می کند.

لامپ رشته ای 300 وات

راه حل های جایگزین چیست؟

لامپ های معمولی دارای بازده انرژی 2 تا 5٪ هستند – مقادیر کمتری نسبت به لامپ های فلورسنت فشرده (25 تا 30٪) و لامپ های LED (بین 30 تا 40٪). تعویض لامپ های رشته ای باعث صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق شده است. با این حال، این منابع همیشه مورد پسند کاربر نیستند.

تیم Marin Soljacic از MIT چه ایده ای را پیشنهاد می کند؟

دستگاه مورد مطالعه توسط محققان MIT یک لامپ رشته ای بهبود یافته است. این از دو بخش تشکیل شده است: یک رشته از یک لامپ کلاسیک و یک دستگاه نانوفتونیک. دومی برای استفاده از بیان محققان “نور را بازیافت می کند”.

و برای کسانی که دلتنگ نور گرم لامپ های رشته ای هستند؟

در حال حاضر LED هایی با ظاهر قدیمی و نور گرم وجود دارد. برای رنگ دادن به نوستالژیک ها کافی است!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *