آسیاب Rosa damascena L معروف به گلاب دمشقی در ایران به گل محمدی معروف است.

یکی از مهم ترین گونه های خانواده Rosaceae است. Rosaceae گیاهان زینتی معروفی هستند و از آنها به عنوان سلطان گل یاد می شود.

در حال حاضر بیش از 200 گونه گل محمدی لاله زار و بیش از 18000 رقم از این گیاه شناسایی شده است.

جدا از استفاده از R. damascena به عنوان گیاهان زینتی در پارک ها، باغ ها و خانه ها، آنها عمدتاً برای استفاده در عطر، دارو و صنایع غذایی کشت می شوند.

با این حال، R. damascena عمدتا به دلیل اثرات معطر آن شناخته شده است.

گلاب در عروسی ها برای تضمین یک ازدواج شاد پراکنده می شد و نماد عشق و پاکی است و همچنین برای کمک به مراقبه و دعا استفاده می شود.

بین ایرانیان و این گیاه پیوند محکمی وجود دارد.

محبوبیت آن نه تنها به دلیل اثرات دارویی بلکه به دلیل اعتقادات مقدس نسبت به آن است. مردم این گیاه را گل محمدی (گل محمدی) می نامند، زیرا معتقدند عطر و بوی خوش آن آنها را به یاد حضرت محمد می اندازد.

در حال حاضر این گیاه در ایران (به ویژه در کاشان) برای تهیه گلاب و اسانس کشت می شود.

اسانس رز این گیاه به دلیل کم بودن روغن موجود در R. damascena و کمبود جایگزین های طبیعی و مصنوعی، یکی از گران ترین روغن های موجود در بازارهای جهانی است.

R. damascena نیز برای اهداف دارویی استفاده شده است.

محصولات مختلف و ترکیبات جدا شده از گل، گلبرگ و باسن (گلدان بذر) این گیاه در انواع مطالعات in vivo و in vitro مورد مطالعه قرار گرفته است.

با این حال، هیچ بررسی برای جمع آوری اثرات دارویی R. damascena در زمان حاضر وجود ندارد.

بنابراین، در این بررسی، اثرات فارماکولوژیک مهم R. damascena را که اخیراً در مطالعات متعدد منتشر شده است، جمع آوری و مورد بحث قرار می دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *